واحد مطالعات و پژوهش مؤسسه خیریه فرهنگی مذهبی بیت الرضا (ع) شهرستان بافق

در نظام­های پیشرفته علمی دنیا، مراکز پژوهش و صاحبان اندیشه و قلم پدیدآورندگان اصلی فرآورده­ های فکری جوامع علمی فرهنگی به شمار می‌آیند؛ در این میان سهم نهادها و مراکز تحقیقی در تولید اندیشه بیش از دیگران است.

واقعیت این است که هر چه به تحقیقات و پژوهش­ ها اهمیت داده شود علاوه بر رشد و توسعه کمی پژوهش­ ها، به ژرفا و غنای آن نیز افزوده می‌شود و به همین علت فعالیت­ های پژوهشی زیربنای سایر فعالیت­ های فرهنگی می‌باشد؛ بنابراین در راستای تحقق اهداف عالیه مؤسسه خیریه فرهنگی مذهبی بیت الرضا(ع) و گسترش فعالیت­ های این مؤسسه، واحد پژوهش و مطالعات بیت الرضا(ع) از اوایل سال 1380 اقدام به فعالیت نموده است که تاکنون با توجه به محدودیت­ های فراوان، پیشرفت قابل توجهی داشته و بازتاب فعالیت­ های این واحد در سطح شهر و حتی کشور در خور توجه می ­باشد.

این مرکز با اهداف زیر در حال فعالیت است:

– بالا بردن سطح فرهنگ و بینش جامعه

– تحقیق و پژوهش در عقاید اسلامی

– پژوهش و تحقیق در آثار بزرگان و احیاء و نشر علوم و معارف اسلامی

– آشنا ساختن اقشار جامعه بویژه قشر جوان با سیره اهل بیت

– برنامه‌ریزی و انجام مطالعات راهبردی و پژوهش‌های کاربردی در زمینه مسائل و نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه اسلامی بویژه جوانان به منظور گسترش فرهنگ دینی و معارف اسلامی.

– حمایت و پشتیبانی علمی و تحقیقاتی از فعالیت‌ها و برنامه‌های مؤسسه.

– تهیه راهکارهای مناسب جهت پاسخگویی به نیازها و حل معضلات فرهنگی و اجتماعی جوانان متناسب با مأموریت‌ها و اهداف مؤسسه.

– شناسایی و تحلیل ترفندهای فرهنگی و تبلیغی علیه اسلام و انقلاب اسلامی و ارائه راهکارهای مقابله با آن متناسب با مأموریت‌های سازمان.

– تهیه و تامین محتوای فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی مؤسسه.

– برقراری ارتباط و تعامل با اندیشمندان حوزه‌های علمیه، مراکز آموزشی و پژوهشی و اطلاع ­رسانی جهت بهره‌گیری از امکانات و توانمندی‌های موجود.

– رصد شبهات، پرسش‌های اعتقادی و فرهنگی جامعه و پاسخگویی به آن.