کاروان زیارتی پیاده امام هشتم (ع)

اولین کاروان زیارتی پیاده در شهریور ماه 1372 متشکل از 36 نفر از عاشقان و شیفتگان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) گام در وادی عشق و عاشقی نهاد. با توجه به اینکه سفر پیاده برای اولین بار در کشور صورت می گرفت و برای اکثریت مردم مبهم و نامفهوم بود به همین دلیل این کاروان حرکت خود را از شهرستان طبس آغاز نمود که به مدت 15 روز تا رسیدن به حرم رضوی به طول انجامید. از آن زمان تا کنون هر سال این سفر صورت گرفته است.

با حرکت کاروان برنامه های تنظیمی کل سفر توسط واحد فرهنگی به مرحله اجرا در می آید که این برنامه  ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: 1 ـ برنامه های عمومی و مستمر 2 ـ برنامه های ویژه

برنامه های عمومی تقریبا در طول مدت سفر یکنواخت و به طور مستمر انجام می شود بدین صورت که: یک ساعت قبل از اذان صبح با پخش مناجات حضرت علی(ع)، زائرین جهت اقامه نماز شب و مناجات با مبعود خویش بیدار شده و با نزدیک شدن به سپیده صبح و اذان با قرائت نافله، نماز صبح را به جماعت اقامه کرده و سپس همه با هم با قرائت زیارت عاشورای حسینی به تجدید میثاق با سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می پردازند. با اتمام دعا کاروان حرکت پیاده خود را آغاز نموده و با توجه به تاریک بودن هوا و باقی بودن فرصت تا طلوع خورشید، کاروانیان درحالی که عصای خود را به زمین زده و گام برمی دارند، مشغول اذکار مستحبی می شوند. در آستانه طلوع خورشید زائرین با قرائت دعای عهد مهیای تجدید عهد با آقا و مولایشان حضرت بقیه الله الاعظم(عج) می گردند. سپس کاروان به حرکت خود ادامه می دهد تا اینکه همزمان با فرا رسیدن اذان ظهر صف های جماعت را تشکیل داده و نماز ظهر و عصر را به جماعت اقامه می کنند. بعد از نماز به مدت 30 دقیقه درباره احکام و مسائل شرعی مطالبی توسط مدیر کاروان بیان شده و به سوالات زائرین پاسخ داده می شود.

بعد از صرف ناهار و استراحتی کوتاه کاروان حرکت می کند تا در آستانه غروب خورشید شاهد صحنه های زیبایی از اخلاص و عبادت زائرین باشد؛ هر زائر در گوشه ای از بیابان چفیه خود را پهن کرده و مشغول خواندن نماز امام زمان(عج) می شود، و پس از آن آماده اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء می گردد. یکی از برنامه های هرشب کاروان سخنرانی درباره موضوعات پیشنهادی زائران از قبیل معرفت به اهل بیت(ع)، توبه و… می باشد. زائرین در پایان سخنرانی، با مرثیه خوانی و نوحه سرایی مداحان اهل بیت(ع) به سینه زنی و عزاداری می پردازند که اغلب تا نیمه های شب به طول می انجامد.

برنامه های ویژه سفر؛ با توجه به نام گذاری هرشب به نام یکی از چهارده معصوم(ع) مثل شب بقیع، کوچه های مدینه، شب مظلومیت حضرت علی(ع)، شب یامهدی(عج)، شب آتش زدن خیمه ها و …؛ برنامه های خاص در آن شب انجام می شود که گوشه هایی از مظلومیت اهل بیت(ع) را به نمایش می گذارد.

اهداف عمده از تشکیل و حرکت کاروان پیاده، اجرای سنت دیرینه ائمه اطهار(ع) و اولیاءالله، تقویت روحیه معنوی در جوانان، خودسازی و کسب معرفت و نهایتا اظهار عشق و علاقه به خاندان عصمت و طهارت(ع) می باشد که الحمدالله با وجود سختی ها و مخالفت های بعضی از عوام، امروزه نه تنها در سطح شهر بلکه در سطح کشور مورد استقبال قرار گرفته و کاروانیان زیادی راه اندازی شده است.

مختصری درباره سفر پیاده به کربلا؛ اولین کاروان زیارتی پیاده به کربلای معلی در سال1380 متشکل از 72 نفر از عاشقان و شیفتگان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بود که گام در وادی عشق و عاشقی نهاد و بعد از 27 روز طی طریق از استان های یزد، اصفهان و کرمانشاه به زیارت حضرت اباعبدا.. الحسین(ع) نائل گردید.