جغرافیا و اقلیم

شهرستان بافق با مرکزیت شهر بافق، در فاصله 120کیلومتری جنوب شرقی یزد و در چهار راه بین‌المللی خطوط راه‌آهن جنوب به شمال و شرق به غرب قرار گرفته است.

این شهرستان در ارتفاع 927 متر از سطح دریا قرار داشته و وسعت آن 15298 کیلومتر مربع می­ باشد.

هوایی بافق‌ گرم‌ بوده‌ و آب‌ آن‌‌ از قنات­ های قدیمى‌ و چشمه‌ها تهیه می­ شود. مراتع شهرستان بافق از گونه فقیر است و بالا بودن تبخیر و نامناسب بودن میزان بارندگی سبب شده است، که مراتع خوب نیز دوام چندانی نداشته باشند.

 

وضعیت اجتماعی

مردم بافق سخت کوش، متدین، میهمان نواز، پاک اندیش، آزاده و وطن دوست هستند. بافقی ها ایرانی الاصل و آریایی نژادند و به زبان فارسی و لهجه شیرین محلی سخن می­ گویند. همه مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری می­ باشند.

مهم‌ترین صنعت‌ رایج‌ در شهرستان‌ بافق‌ قالیبافی است‌ و فعالیت‌ معدنی از عوامل‌ مهم‌ جذب‌ جمعیت‌ به‌ این شهرستان‌ می باشد.

 

سوابق و پیشینه تاریخی
مورخین، گذشته های بسیار دور سرزمینی که در آن بافق بنا شده است را به وجود دریایی کم عمق و بسته متصل کرده اند و وجود آثاری که در برخی از کوه­های اطراف بافق مشاهده می­ شود، این حس را بیشتر به یقین تبدیل می­ کند. جهانگردان و سیاحانی نظیر سون هدین، ستوان استوار، ادوارد استارک، مارکوپولو، کلنل سی ام مک کرگر و لسترنج که به ایران سفر کرده­ اند نیز در شرح مشاهدات خود از کویر بافق و یا دریا بودن این مناطق در دوران گذشته سخنی به میان آورده­ اند. به هر حال باید گفت که بافق از شهرهای پیشین و تاریخی استان یزد می­ باشد که به دلیل جایگاه طبیعی و جغرافیایی ارتباطی و استراتژیک خود در طول تاریخ بارها مورد هجوم یاغیان و کشور گشایان قرار گرفته است.

این نکته نیز لازم به ذکر است که بافق از دوره صفویه به دلیل مردمان و صاحب منصبان شجاع و دلیر، به “دارالشجاعه” مشهور شد و این لقب در چند مورد ازکتب مورخین از جمله جامع المفیدی ذکر شده است. بافق به “قصبه طیبه” نیز مشهر بوده است.

 

جاذبه‌های طبیعی

شهرستان بافق هرچند آنچنان که باید و شاید جایگاهش را نیافته ولی از نظر جاذبه‌های طبیعی نیز می­ توان به شن‌های روان حسن آباد، انواع قنوات زنده، زیستگاه یوز آسیایی و… اشاره کرد.

 

صنایع و معادن
شهرستان بافق از لحاظ معدنی بسیار غنی بوده و اولین معدن سنگ آهن ایران یعنی معدن سنگ آهن چغارت در 14 کیلومتری این شهر واقع شده‌است.

از دیگر معادن بافق می توان معدن آهن سه چاهون، معدن ناریگان، معدن سرب و روی کوشک و معادن زیر زمینی مس، سرب، روی، فسفات و زغال سنگ را نام برد.

 

مشاهیر

بافق زادگاه بزرگانی چون مجاهد نستوه شیخ محمد تقی بافقی، شاعر دلسوخته وحشی بافقی، شرف الدین علی بافقی، مستفی بافقی، نوائی بافقی، جلالی بافقی، مرادی بافقی، عبدالرضا خان بافقی و ملا اسدالله قائمی بافقی است.